What Are the Czechs Doing in Canada? (Co Dělají Češi v Kanadě?)

Článek v ČEŠTINĚ dole (Klikněte na “Read the rest …”)

Last year we already introduced Meetups to you – meeting groups that are created by people of similar interests. Meetups are also important for our culture since they allow us, countrymen, to meet together to share our experiences from living abroad, to speak our language, and feel like at home. In order to bring you the current events, we try to stay connected with Czech and Slovak Meetups in the USA and Canada. Announcing events, however, would not be enough to describe how great it is that these groups exist. That is why we are introducing to you the Czech Language Meetup in Canada. Our friends at CanadianCzech.com allowed us not only to write about the group but also bring you the atmosphere through the audio interview available here but also at the site named above.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

 

Enjoy and read more at CanadianCzech.com!

***
[ad#co-2]

 

V loňském roce jsme vás již seznámili s Meetupy – skupinami lidí se společnými zájmy, kteří se pravidelně scházejí. Meetupy jsou také důležité pro naši kulturu, protože nám, krajanům, umožňují sdílet naše zážitky ze života v zahraničí, mluvit náš jazyk a cítit se jako doma. My se snažíme být ve spojení s českými a slovenskými Meetupy, abychom vás mohli informovat o aktuálních akcích v USA a Kanadě. Oznamování aktuálních akcí by však dostatečně nepopsalo, jak je skvělé, že tyto skupiny existují. To je důvod, proč vám představujeme Czech Language Meetup v Kanadě. Naši přátelé v CanadianCzech.com nám nejen povolili o této skupině napsat, ale také vám přinést atmosféru skrze audio rozhovor, který naleznete zde ale také na stránkách uvedených výše.

 

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

 

Příjemnou zábavu a přečtěte si více na CanadianCzech.com!

***
HOME

One thought on “What Are the Czechs Doing in Canada? (Co Dělají Češi v Kanadě?)

  1. Zajimavy. Do Kanady bych se mo chtela podivat. Souhlasim, ze Praha je super mesto (taky mi chybi).
    Je pravda, ze co je internet, tak netrpime tak moc odloucenim od vlasti. A diky Skypu se da vlastne volat domu zadarmo.
    Jsem v LA a tady mi chybi nejaky ten cesky festival. Kazdej narod tu ma festival, jen my nic. Kldine bych tam vysnorena v ceskym kroji prodavala nakladany hermelin a burty na pivu :-)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *