Are Czechs Xenophobes? (Jsou Češi xenofobi?)

Článek v ČEŠTINĚ dole (Klikněte na “Read the rest …”)

Today we came across an article in the Prague Daily Monitor (PDM) named “Half of Czechs say there are too many foreigners in ČR. ” The title immediately caught our attention. Today, there are almost 2 million Czechs living abroad. The largest numbers of Czechs live in the USA, the country of people from around of world that has for hundreds of years accepted people from many countries. On the other hand, the Czech Republic is still mostly composed of Czechs (about 94%), followed by Slovaks, Poles, Germans, Ukrainians, Vietnamese, etc. The influx of immigrants for 2009 is estimated to be about 1 per 1000 people = 10,200 foreigners. During communism, there was a very minor foreign immigration to the Czech Republic. Did the recently growing numbers of immigrants create a resistance to other cultures?

 

The PDM article says that 57% of 1139 respondents believe that there are too many foreigners living in the Czech Republic. About 68% of Czechs think that the country should only accept some refugees, 19% of respondents don’t want to accept any refugees and only 7% of polled Czechs would admit all refugees from around the world. What does it say about our culture? Do you feel welcomed in your new home country? For those living in the Czech Republic, how would you respond to the poll described above?

 

You can read the whole article at the PDM website HERE. Don’t worry if you can’t access the article. You can still join the site for free HERE.

*** 

[ad#co-2]

Dnes jsme si přečetli článek v Prague Daily Monitor (PDM) s názvem “Half of Czechs say there are too many foreigners in ČR” (Polovina Čechů říká, že v ČR je příliš mnoho cizinců). Tento článek nás okamžitě zaujal. V dnešní době žijí téměř 2 miliony Čechů v zahraničí. Největší počet Čechů žije v USA, zemi lidí z celého světa, která je zvyklá přijmout lidi z mnoha různých zemí. Na druhou stranu, Česká republika je stále převážně složena z Čechů (asi 94%), následovaných Slováky, Poláky, Němci, Ukrajinci, Vietnamci, atd. Přílivu imigrantů na rok 2009 je odhadován přibližně na 1 na 1000 lidí = 10.200 cizinců. Během komunismu v České republice velmi nízká imigrace cizinců. Vytvořil poslední nárůst přistěhovalců rezistenci vůči jiným kulturám?

 

Článek v PDM říká, že 57% z 1139 dotázaných se domnívá, že v České republice žije příliš mnoho cizinců. 68% Čechů si myslí, že by země měla pouze přijímat některé uprchlíky, 19% respondentů nechce přijímat žádné uprchlíků a jen 7% Čechů z průzkum by přijalo všechny uprchlíky z celého světa. Co to říká o naší kultuře? Máte pocit, že jste vítáni ve své nové vlasti? Ti, kteří žijete v České republice, jak byste reagovali na anketu popsanou výše?

 

Celý článek v PDM si můžete přečíst ZDE (pouze v angličtině). Nemějte obavy, pokud se článek neobjeví. Ještě stále se můžete přihlásit zdarma ZDE.

***
HOME

2 thoughts on “Are Czechs Xenophobes? (Jsou Češi xenofobi?)

  1. No jo, to da rozum. Cesi na cizince, co by spoluobcany, nejsou zvykli.
    A co se zeme puvodu tyce, tak se v USA jakozto Ceska citim velmi zvyhodnene. Nikdo nevi, kde to jo, co to je, a tak me berou takovou jaka jsem. Nemohou mit vuci me zadne predsudky, kdyz o CR nic nevedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *