From Behind the Iron Curtain to Membership in the European Union (Z pozadí Železné opony do členství v Evropské unii)

Článek v ČEŠTINĚ dole (Klikněte na “Read the rest …”)

This is the title of a presentation given by Peter Petrik on November 2nd, 2009 at the University of Texas, Dallas. Mr. Petrik was born in the former Czechoslovakia giving him the insight and experience to deliver a great presentation accompanied by his personal photographs and stories that kept the audience entertained. The lecture describes the transformation of Eastern Europe since the end of the Cold War and its impact on international business. If you are interested in the history of the Czech Republic, Slovakia and other European countries, you should watch the video below.

Here is what Mr. Petrik said about his presentation: “A number of audience members spoke to me after the presentation to express their appreciation for the expanded perspective on the political, social, economical and cultural changes in Eastern Europe. I am grateful for the opportunity to share my experiences and viewpoints while expanding the historical perspective of UTD students and community members. My photographs from Europe are featured during the Q&A session. Enjoy!” The link to the original presentation can be found HERE.From Behind the Iron Curtain to Membership in the European Union from Slovak on Vimeo.

 

***
[ad#co-2]

„Z pozadí Železné opony do členství v Evropské unii“. To je překlad názvu přednášky Petera Petříka, která se konala 2. listopadu 2009 na Texaské Univerzitě v Dallasu (UTD). Pan Petřík se narodil v bývalém Československu, což obohatilo jeho skvělou přednášku o jeho osobní zkušenosti, jako i fotografie a příběhy, které bavilo a zaujalo publikum. Přednáška popisuje transformace ve východní Evropě od konce studené války a její dopad na mezinárodní obchod. Zajímáte-li se o historii České republiky, Slovenska a dalších evropských zemí, doporučujeme Vám video výše. Je ale bohužel pouze v anglickém jazyce.

Zde je co pan Petřík řekl o své prezentaci: “Mnoho diváků se mnou hovořilo po skončení mé přednášky a vyjádřilo svou vděčnost za rozšíření pohledu na politické, sociální, ekonomické a kulturní změny ve východní Evropě. Jsem vděčný za to, že mohu sdílet své zkušenosti a názory, a současně tak rozšiřovat znalosti historie studentů na UTD a členů komunity. Mé fotografie z Evropy, jsou uvedeny v sekci Q & A. Pěknou zábavu!” Odkaz na původní prezentaci najdete ZDE.
 

***
HOME
CF PLUS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *