A Unique Way to Compare Historic and Current Prague (Unikátní způsob pro porovnání historické a aktuální Prahy)

Článek v ČEŠTINĚ dole (Klikněte na “Read the rest …”)

Would you like to see how Prague used to look like 100 years ago? You may want to go to the website below that shows authentic Prague photos and compares them to real paintings by the Czech artist Jan Minarik (1862 – 1937). The website is well done and easy to use, and allows you to move a bar in the middle of the photo to look at the old painting or the most recent photographs. You will be able to see places such as Havelsky trh, Kaprova and Maiselova Street, Charles Bridge, the National museum building, and many other beautiful places in the capital of the Czech Republic. You will be able to explore a total of 29 photograph/paintings and see, in some cases, dramatic changes in the landscape, and building sizes and orientation. To start exploring old Prague, CLICK HERE.

 

***
[ad#co-2]

Chtěli byste vidět, jak Praha kdysi vypadala před 100 lety? To si můžete vyzkoušet na webové stránce níže, protože zobrazuje autentické fotografie Prahy a srovnává je s obrazy českého umělce Jana Minaříka (1862 – 1937). Na této adrese si můžete porovnávat fotografie s obrazy pouhým pohybem dělítka mezi všemi obrázky. Budete mít možnost vidět místa, jako je Havelský trh, Kaprová a Maiselova ulice, Karlův most, budovy Národního muzea, a mnoho dalších krásných míst v hlavním městě České republiky. Budete mít možnost si takto porovnat celkem 29 fotografií / obrazů a v některých případech vidět dramatické změny v krajině, stavbách a podobně. KLIKNĚTE ZDE pro více informací.

 

***
HOME
CF PLUS

One thought on “A Unique Way to Compare Historic and Current Prague (Unikátní způsob pro porovnání historické a aktuální Prahy)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *